Azerbaycan’ın Karabağ’daki terörle mücadele operasyonlarının ardından Ermenistan'a destek veren Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Ermenistan’ın başkenti Erivan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Colonna, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile bir araya geldi ve ortak basın toplantısı yaptı.

SKANDAL AĞRI DAĞI PAYLAŞIMI

Sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Colonna, Ağrı Dağı'nın bir fotoğrafını paylaştı ve "Ermenistan'a geri döndüm" ifadelerini kullandı. Colonna'nın paylaşımı tepkilere neden oldu.

Türk toprağını Ermenistan'a aitmiş gibi gösteren paylaşımdaki konum dikkatlerden kaçmadı.

cc.png

Söz konusu görüşmede Colonna, ve Mirzoyan güvenlik ve savunma konularını ele aldı.

Görüşme hakkında konuşan Colonna, "Fransa, savunmasını sağlayabilmesi için askeri teçhizatın Ermenistan'a teslim edilmesine olanak sağlayacak gelecekteki sözleşmelerin imzalanması konusunda anlaşmaya vardı" dedi.

Söz konusu sözleşmeler hakkında detay vermeyen Colonna, "Çok fazla ayrıntı veremem. Biraz daha ileri gitmem gerekirse, şunu bilin ki, Ermenistan ile Fransa arasında halihazırda mutabakata varılmış ve ilerlemekte olan şeyler var" dedi.

NE OLMUŞTU?

Yunanın Türk kıyımının, İskeçe festivali ile kutlanması Yunanın Türk kıyımının, İskeçe festivali ile kutlanması

Azerbaycan ordusu, 19 Eylül'de Karabağ'da anayasal düzeni tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatmıştı. Karabağ'daki yasa dışı Ermeni silahlı güçler 24 saat süren operasyon sonrasında silah bırakmıştı.

Editör: Kerim Öztürk